Przedszkole Samorządowe nr 79

"Konwaliowy Zakątek"

w Białymstoku

ul. Konwaliowa 8, 15 - 674 Białystok

 

                


Aktualności 2019/2020

 


Co słychać u naszych przedszkolnych kucharzy? Co nowego już upichcili - zaraz się tego dowiemy – przeczytamy. Pani Agnieszka z małymi kucharzami nie próżnują u nich ciągle się coś dzieje.

 Na piątych zajęciach (05.02.2020) Dzieci zostały wprowadzone do tematu „Bajką o jajkach”. Przedszkolaki zostały zapoznane z etapami przygotowania jajecznych kotlecików. Następnie dzieciaki samodzielnie wykonały kotleciki, a potem razem z panią Agnieszką zaniosły je do przedszkolnej kuchni i tam pani Agnieszka je usmażyła. Następnie dzieciaki przystąpiły do konsumpcji ich dziełJ.

Na szóstych zajęciach (19.02.2020) Przedszkolaki miały przygotować „Pączusie w 5 minut” z okazji nadchodzącego Tłustego Czwartku. Najpierw dzieci zostały wprowadzone do tematu zajęć piosenką „Baśniowa kapela – Pączki z różą – tłusty czwartek”. Pani Agnieszka zapoznała dzieci ze składnikami potrzebnymi do przygotowania pączusiów i zabrały się do wspólnego ich przyrządzania. Następnie dzieciaki zaniosły je do przedszkolnej kuchni a pani Agnieszka usmażyła je. Później nastąpiła wspólna degustacja usmażonych pączusiów, które zostały posypane cukrem pudrem.

 Na siódmych zajęciach(04.03.2020)  Przedszkolaki przygotowywały „Kanapki z twarożkiem bananowym i nutellą”. Na początku zajęć była degustacja twarogu pod różną postacią: ser biały w plasterku, twarożek wiejski, twarożek kanapkowy. Dzieciaki zostały zapoznane ze składnikami potrzebnymi do wykonania twarożku. Dzieciaki wspólnie przygotowały twarożek, a następnie przystąpiły do samodzielnego smarowania pieczywa – bagietki wykonanym twarożkiem bananowym przez dzieci. Nastąpiła później degustacja wykonanych przez przedszkolaki kanapek z twarożkiem bananowym i nutellą.

 Niestety ósme zajęcia (18.03.2020)  Nie mogły dojść do skutku gdyż nastąpiła kwarantanna z powodu koronawirusa i nasza placówka została zamknięta. Wierzymy, że po ustaniu epidemii nasi kucharze powrócą do dalszego zagłębiania technik kulinarnych i zaprezentują nam wiele ciekawych pomysłów na ciekawą zabawę w kuchni.
 


05.03.2020r.w naszej grupie „Delfinki” gościliśmy mamę Patryka. Pani Marta przeczytała dzieciom kilka przygód Zygzaka z książki pt.: „Zygzak kaskader” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przedszkolakom przypadły te przygody do gustu i z zainteresowaniem słuchały jak pani Marta czytała. Bardzo dziękujemy mamie Patryka i zachęcamy innych rodziców do wzięcia udziału w naszej akcji i przybycie do nas do przedszkola.


 


03.03.2020r. grupę IV odwiedziła mama Jakuba, która w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytała smerfom bajki takie jak: "Strażak sam. Nieposłuszny koń", "Trzy małe świnki". Dziękujemy pięknie za odwiedziny i poświęcony czas oraz zapraszamy ponownie.


 


27.02.2020r. grupę IV odwiedził tata Mikołaja, który w ramach akcji: "Cała Polska czyta dzieciom" przyniósł ulubiona książkę syna pt.: "Świat w obrazkach. Transport". Smerfy poznały historię pierwszych środków transportu lądowego, powietrznego i wodnego oraz usłyszały o wielu ciekawostkach z tym związanych. Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.


 


24.02.2020r. grupę IV odwiedziła mama Radka i w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
zaprezentowała smerfom wybrane wiersze Juliana Tuwima oraz przygodę Reksia. Serdecznie dziękujemy za prezentację i zapraszamy ponownie.
 


21.02.2020r. grupę IV "Smerfy" odwiedziła mama Olafa i w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zaprezentowała dzieciom utwory znanych pisarzy takich jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Wanda Chotomska. Serdecznie dziękujemy za miłą niespodziankę i zapraszamy ponownie.


 

 

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka
i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka

w przedszkolu nikomu nie trzeba przypominać.

 Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni,

w których obdarzani są Oni

szczególnymi dowodami miłości.

 

Dnia 12.02.2020r. dzieci z grupy V „Delfinki” zaprosiły swoje babcie oraz dziadków na przedstawienie pt.: „Jak to z Babcią i Dziadkiem było”. Dzieci przedstawiły gościom etapy poznawania się babci z dziadkiem: dzieciństwo (Wiktoria, Wojtek M., Matusz G., Patryk, Kamil, Franek, Natalia, Marcela, Filip W.); okres przedszkolny (Tymon, Wojtek W., Julia, Ola); okres szkoły ( Bartek, Anitka) czas zabawy i prywatek (Filip K., Basia, Julek, Gabrysia,) oraz czas ślubu i dzieci (Piotrek, Nikola, Oliwier,) i okres wnucząt (Zosia).

        Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Wspaniała publiczność nie żałowała pochwał i nagrodziła dzieci gromkimi brawami. 
       Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane niespodzianki.       

       W dalszej części uroczystości niecodzienni Goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Rodziców. 

         To był naprawdę wyjątkowy dzień pełne radości i dumy. Szczęśliwe, uśmiechnięte, a nawet rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

      Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.

 

 
06.02.2020r. grupa VI " Muszelki" odwiedziła Filię Książnicy Podlaskiej Nr 7 przy ul. Zielonogórskiej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach " Pomagamy ptakom i zwierzętom w zimie". Wysłuchały bajek czytanych przez osobę prowadzącą i dzieliły się wiadomościami na temat pomocy ptakom i zwierzętom w okresie zimy. Na zakończenie wykonały kolorowe karmniki na patyczkach.
 


05.02.2020r. w grupie VI " Muszelki" odbyła się bardzo ważna uroczystość - Dzień Babci i Dziadka.
Każdy wnuczek i wnuczka za pomocą wierszy, piosenek i inscenizacji " Jak to z babcią i dziadkiem było" podziękowali za wolny czas, cierpliwość, miłość i mądrość życiową jaką są obdarowywani ze strony swoich dziadków. Zaproszeni goście otrzymali mnóstwo  buziaków, uśmiechów i kwiaty.
 


Przy dżwiękach piosenki "Babuniu,dziaduniu, witamy Was..." gr. VII "Tygryski" przywitała zaproszonych gości. Były to babcie i dziadkowie dzieci, którzy przybyli by wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka, przypadający, jak co roku 21 i 22 stycznia. Przy licznie wyrecytowanych wierszach, tańcach i piosenkach, babcie i dziadkowie zostali ugoszczeni herbatką i pysznymi ciasteczkami, przygotowanymi przez rodziców z grupy VII. Składamy moc serdecznych życzeń i dziękujemy za uśmiech, który gościł na Państwa twarzach oraz ciepłe słowa uznania za występ małych artystów.
 


18.12.2019r. w grupie IV odbyły się zajęcia otwarte wraz z rodzicami pt. "W oczekiwaniu na święta". Celem zajęć było nawiązanie do tradycji bożonarodzeniowych oraz wspólne ozdabianie sylwet bombek i choinek.


 

 
Grudzień to dla wszystkich szczególny czas - oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. Dzieci z grupy " Muszelek" 18.12.2019r. wprowadziły całą społeczność przedszkolną i rodziców w świąteczny nastrój za pomocą przygotowanych "Jasełek". Zgodnie z tradycją na scenie pojawił się Józef z Maryją, żłóbek z Jezuskiem, Pastuszkowie,       3 Królowie i Aniołki. Wspólnie śpiewano znane polskie kolędy. Wszyscy wysłuchali życzeń świątecznych ze strony pani dyrektor i dzieci. Takie spotkanie jest dla wszystkich wielkim przeżyciem, które na długo zapada w pamięci dzieci, rodziców i pracowników.


 


Zbliżające się Święta to czas, w którym dzieci z grupy VII "Tygryski" chciały spotkać się z rodzicami i podzielić swoją wiedzą, umiejętnościami i radością w czasie zajęcia otwartego "I Ty również możesz zostać Św. Mikołajem". Największą radością było wspólne wykonanie świątecznych bombek i przekazanie ich na cel dobroczynny, tym samym wsparcie działań Stowarzyszenia PRO SALUTE na rzecz terapii dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym "Dać Szansę" Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 
 


09-17.12.2019r. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbyła się zbiórka darów dla Fundacji "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci. Zebrane środki do pielęgnacji dzieci zostały zawiezione do Fundacji 19. XII 2019r. Wszystkim rodzicom z gr. I, II, III, V, VI i VII serdecznie dziękujemy w imieniu pracowników Fundacji i organizatorów zbiórki w przedszkolu. Życzymy zdrowych, pogodnych i wesołych Świąt spędzonych w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku.


 


W czasie przedświątecznym dzieci z gr III odwiedził tata Zuzi. Przeczytał bajeczkę związaną z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawie przekazywanej treści.


 


W naszym przedszkolu od października po raz pierwszy w tym roku szkolnym ruszyły zajęcia z koła kulinarnego „Kuchcikowo”. Pani prowadząca kółko p. Agnieszka Katarzyna Zdanuczyk razem z dziećmi zaczęła zgłębiać tajniki potraw kuchennychJ.  Pierwsze zajęcia (02.10.2019) z dziećmi dotyczyły przypomnienia dzieciom regulaminu kółka, tematyki zajęć i podstawowych zagadnień dotyczących szeroko pojętej kuchni. Dzieci rozmawiały o owocach, po czym nastąpiła ich degustacja. Przedszkolaki wyszukiwały swoją literkę z imieniem z przepisem na podstawie książki pt.: „Cecylia Knedelek – Elementarz”.

 Na drugich zajęciach (18.10.2019) Dzieci zostały zapoznane z zasadami zdrowego żywienia i przypomniały sobie piramidę zdrowia. Przedszkolaki zostały zapoznane z różnymi rodzajami pieczywa, tego dnia przypadał Dzień Chleba. Następnie dzieciaki samodzielnie wykonały kolorowe kanapk,i a potem nastąpiła smakowita konsumpcja ich dziełJ

 Na trzecich zajęciach (30.10.2019) Przedszkolaki miały przygotować „Ciasteczka leżakujące w lodówce”. Najpierw dzieci zostały zapoznane z różnymi formami do robienia ciasteczek – foremkami (mniejszymi, większymi, plastikowymi, silikonowymi i metalowym). Pani Agnieszka wyjaśniła dzieciom nazwę „leżakujące w lodówce” i zabrały się do wspólnego przyrządzania ciasteczek, a potem każdy samodzielnie je ozdabiał. Przedszkolaki na drugi dzień – 31.10.2019r. degustowały swoje ciasteczka, które leżakowały całą noc w lodówce przedszkolnej.

Na czwartych zajęciach(11.12.2019)  przedszkolaki przygotowywały „Jabłka w pierzynce”. Na początku zajęć była degustacja jabłek pod różną postacią: surowe, smażone, z kompotu, chipsy jabłkowe i sok jabłkowy. Dzieciaki wspólnie przygotowały ciasto na racuchy, następnie zaniosły je do przedszkolnej kuchni, gdzie pani Agnieszka cierpliwie je wszystkie usmażyła. Potem pani Agnieszka posypała racuszki cukrem pudrem i nastąpiła ich degustacja.


 


10.12.2019r. grupę "Muchomorków" odwiedziła mama Zosi. Pani Ewelina jest weterynarzem i opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Przyprowadziła ze sobą również małego kotka. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści o pracy weterynarza, o opiece nad zwierzętami, miały też możliwość poczuć się jak prawdziwi weterynarze robiąc zastrzyki. Wielką radość sprawiło dzieciom słuchanie jak bije serduszko małego kotka. Serdecznie dziękujemy mamie Zosi za odwiedziny i poświęcony dzieciom czas.
 


6 grudnia - jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

6.12.2019r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Aby sprawić radość Świętemu Mikołajowi  dzieci ubrały się w Jego ulubiony, czerwony kolor. W oczekiwaniu na wizytę świętego wszystkie przedszkolaki poznały jego historię, odpowiadały na mikołajkowe zagadki, śpiewały mikołajkowe piosenki. Kiedy przedszkolaki powitały z radością gościa z białą brodą, obiecały, że będą się starały być bardzo grzeczne. Następnie  Mikołaj został zaproszony do wspólnych tańców i  obdarował każde dziecko słodką niespodzianką.


 


05.12.2019r. odbyły się w grupie V „Delfinki” zajęcia otwarte dla rodziców pt.: „Czary mary, czyli wróżby andrzejkowe”.  Pani Ania wprowadziła dzieci i rodziców pięknym wierszem pt.: „Wieczór andrzejkowy” a pani Agnieszka zachęciła wszystkich zebranych do wrzucenia symbolicznego grosika do miski z wodą. Następnie dzieci sprawdziły poprzez wróżbę z butami ustawiając je aż za próg sali, kto w tym roku spotka miłość swego życia – zwyciężczynią okazała się Maja. Później dzieci wraz z rodzicami losowali z magicznych pudełek przepowiednie i poznali, jakie niespodzianki czekają ich w tym roku np.: Ktoś zaprosi Cię do kina, Ktoś kupi Ci piękną książkę itp. Dzieci następnie losowały również z worków trzymanych przez panie przedmioty związane z zawodami, które oznaczały, kim będą w przyszłości np. zegarek – zegarmistrz, kredka – malarz itp. Następnie panie zabrały dzieci i ich rodziców w podróż pociągiem do stolików z różnymi rzeczami ( duże ciastko, moneta, małe ciastko, orzeszek, banan, pomarańcza, jabłko i winogrona) i dzieci dowiedziały się, jakie cechy charakteru mają osoby, które wybrały poszczególne rzeczy. Szczególnie dużo emocji dostarczyła zabawa w serduszka z imionami, pani Ania trzymała serduszko z imionami dziewczynek i chłopcy przebijali je szpileczką zatrzymując się na imieniu dziewczynki z grupy a pani Agnieszka robiła to samo tylko z imionami dla chłopców, w które celowały dziewczynki. Na ostatnią zabawę dzieci dostały białe kartki, które rodzice zaczepili im na plecy i dzieci z rodzicami mieli za zadanie napisać coś miłego kolegom i koleżankom ze swojej grupy.  Na zakończenie panie rozdały rodzicom zimne ognie, które rodzice podpalili i wkoło zrobiło się wyjątkowo nastrojowo.
 


(…) „Miś ma w oczach szklane kulki

Po to misiem jest(…)

25.11.2019r w naszym przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Misia. Tego dnia każdy przedszkolak czy to mały czy też duży przybył do swojej grupy ze swoim ulubionym pluszakiem. Na sali gimnastycznej przybyły różne misie, małe, duże, różowe, brązowe, puchate, miękkie, szorstkie, misie z bajek jak Kubuś Puchatek oraz te mniej znane kochane i przytulane, na co dzień w zaciszu swoich domówJ. Obejrzeliśmy nasze panie, które tego dnia przygotowały małe przedstawienie pt.: „Miś i żabka pomagają Babie Jadze”. W roli misia wystąpiła pani Agnieszka Z., w roli żabki – pani Beatka W., w roli Master Chefa – pani Beata S., w roli Baby Jagi – pani Kasia M. Po przedstawieniu panie zaprosiły wszystkie dzieci do udziału w konkursach związanych z misie. Były to: taniec w parach na gazetach z misiami, lizanie miodku z talerzyków, układanie puzzli misiowych oraz konkurs niespodzianka dla pań – malowanie misia z zamkniętymi oczami. Ostatni konkurs dostarczył, co nie miara emocji zarówno dla dzieci jak i dla samych pań. Panie, które rysowały misie to pani Ela, pani Tereska i pani Małgosia, które przyznały dzieciom, że to zadanie wcale nie było takie łatwe jakby się mogło wydawało.
 


21.11.2019r. w grupie II 3-latków „Króliczki” odbyło się wyjątkowe wydarzenie-Pasowanie na Przedszkolaka. Starszaki z grupy „Muszelki" wprowadziły  na uroczystość "Króliczki"  śpiewając piosenkę „Bo nasze przedszkole to jedna rodzinka", a następnie maluszki zaprezentowały  wiersze, piosenki, grę na Bum Bum Rurkach i tańce, których nauczyły się w przedszkolu.  Przedszkolaki  złożyły Ślubowanie, a Pani dyrektor dokonała aktu pasowania ogromną, zaczarowaną  kredką. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki. Gratulujemy i życzymy wspaniałego i  owocnego w pobytu w naszym przedszkolu!
 


21.11.2019r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty edukacyjne "Historia Kropelki Wody" organizowanymi przez Wodociągi Białostockie.
 


20.11.2019r. obchodziliśmy 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Patronat nad rocznicą sprawuje UNICEF Polska. Przedszkole Samorządowe nr 79 "Konwaliowy Zakątek" wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym" nr 5 spotkało się tego dnia na szkolnym boisku na wspólnym happeningu. Wyposażeni w niebieski akcesoria-symbol tego dnia, rozgrzewając sie radosnymi podskokami, gorąco powitaliśmy drona, który uwiecznił naszą "niebieska akcję". Gościem tego wydarzenia była Pani Magdalena Senderecka- kierownik Departamentu Edukacji Urzędu Miasta.
 


14.11.2019r.
w naszym przedszkolu odbył się „Przegląd Pieśni Patriotycznych”.  Na początku wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy – „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym razem to przedszkolaki z grup najstarszych naszego przedszkola prezentowały swoje pieśni i piosenki patriotyczne. Grupa VII zaśpiewała piosenkę, „Jesteśmy Polką i Polakiemgrupa VI zaprezentowała pieśń „Niepodległość”. A grupa V zaśpiewała „Przybyli ułani pod okienko”.  Na zakończenie naszej uroczystości pani Agnieszka przeczytała piękny wiersz na temat niepodległości Polski, utrwalając wiedzę przedszkolaków o Polsce.

 (…) „A rety a cóż to za wojacy

Otwieraj nie bój się to czwartacy (…)”


 

 
8.11.2019r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez dzieci z gr. VI " Muszelki" dla przedszkolaków i pracowników przedszkola. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na piersi widniały kotyliony w barwach narodowych. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dzieci przekazały to w formie wierszy patriotycznych, piosenek, tańców. Dumnie, przyjmując postawę   " na baczność" wszystkie przedszkolaki i panie odśpiewały  hymn Polski " Mazurek Dąbrowskiego" punktualnie o godz. 11.11. Późnym popołudniem tak ważna uroczystość została przedstawiona zaproszonym rodzicom. Dzień Niepodległości był bardzo ważnym świętem w naszym przedszkolu i na długo zostanie w pamięci naszych " Małych Polaków" i ich rodziców.
 


07.11.2019r.
grupa V „Delfinki „razem z panią Agnieszką wybrała się do pobliskiej poczty na ulicy Zielonogórskiej. Przedszkolaki zapoznały się z pracą pocztowców i obejrzały budynek, w którym mieści się siedziba poczty. Panie tam pracujące pokazały dzieciom, w jaki sposób przyjmuje się paczki i zaprezentowały wagi do ich ważenia oraz wskazały tablicę jak prawidłowo należy wypełnić różne druki pocztowe. Przedszkolaki zakupiły do grupy znaczki pocztowe dla każdego dziecka. „Delfinki” dostały w prezencie różne kolorowanki związane z pocztą i bezpieczeństwem dzieci. Na zewnątrz dzieci zaobserwowały czerwoną skrzynkę pocztową, o której wiedzą, że wrzuca się tam różne listy i pocztówki.


 


31.10.2019r. to kolejne spotkanie z teatrem Co Nieco i spektaklem pt. "Psotna Anka Jagodzianka".


 


30.10.2019r. grupa V „Delfinki” razem z panią Agnieszką wybrała się na wycieczkę do pobliskiej piekarni – sklepu „Kraska” na ulicy Zielonogórskiej. Przedszkolaki zapoznały się z różnymi rodzajami pieczywa oraz innym asortymentem, który można kupić w piekarni. Zostały poczęstowane przez panią sprzedawczynię ich własnymi wyrobami - kruchymi ciasteczkami, z czego każdy mały przedszkolak był bardzo zadowolony „Delfinki” zrobiły również własne zakupy do przedszkola – wybrały różne rodzaje bułeczek i rogali( z różnymi ziarnami, musli, z sezamem z makiem, maślany) oraz małe pączusie z cukrem pudrem. Po powrocie do przedszkola nastąpiła rozmowa o potrzebie spożywania różnego rodzaju pieczywa i wpływu na młody organizm oraz wspólna degustacja zakupów, która bardzo smakowała małym przedszkolakom.


 


29.10.2019r. odbył się Festiwal Piosenek dla Pani Jesieni wraz z Jesienną Dyskoteką. Przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności wokalne i wokalno-taneczne w pięknych, jesiennych strojach, często własnoręcznie wykonanych. Dzieci obejrzały też przedstawienie w wykonaniu nauczycielek pod tytułem „Pani Jesień i niebezpieczne zabawy Kota Huncwota”. Panie wcielając się w role: Pani Jesieni - p.Anna T., Wiatru - p. Beata S., Kota -p. Agnieszka Z. i Krasnoludka - p. Beata W. przypomniały dzieciom w żartobliwej, poetyckiej formie o potrzebie zachowania bezpieczeństwa w sali przedszkolnej, w domu i na ulicy.


 


24.10.2019r. nasze przedszkole odwiedzili muzycy z ARTE-MUZA Białystok, którzy opowiedzieli nam o zwyczajach Indian i Wikingów oraz zabrali nas w niezwykłą, muzyczna podróż po oceanie i Ameryce. 


 


14.10.2019r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji święta KEN. Dzieci z gr. III, IV, V, VI i VII
przygotowały niespodzianki wszystkim pracownikom z okazji ich święta. Tańcami, piosenkami, wierszami i życzeniami wyraziły swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy nauczycieli i pracowników obsługi, którzy codziennie przyczyniają się do ich wychowania i dbania o bezpieczeństwo.


 


W październiku
2019r. grupa V „Delfinki” poruszała przez cały tydzień temat związany z owocami i warzywami. Na początku tygodnia przedszkolaki wybrały się z panią Agnieszką do zaprzyjaźnionego pobliskiego warzywniaka „Witaminka”. Tam dzieci pooglądały owoce i warzywa i zrobiły owocowe zakupy. Następnego dnia w sali przedszkolnej odbyła się degustacja zakupionych wcześniej owoców: jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany, maliny i borówki. Przedszkolaki poznawały nowe smaki dotyczące niektórych owoców oraz uzupełniły wiedzę dotyczącą witamin znajdujących się w owocach. Na kolejnych zajęciach „Delfinki” przygotowywały owocowe szaszłyki. Przyniosły swoje ulubione owoce i nadziewały je na szaszłykowe patyczki tworząc piękne kolorowe szaszłyki. Przedszkolaki tego dnia dostarczyły do swojego organizmu wiele bogatych witamin.
 


30.09.2019r. odbył się spektakl teatralny pt. "Królem być" w wykonaniu Teatru Co Nieco". Młody lew jest dumny ze swojej siły i sprytu. Chwali się przed ojcem, że jak dorośnie, wszyscy będą bać się nowego króla. Ojciec poucza go, że siła i spryt potrzebne są tylko w czasie polowania, a nie do straszenia innych, oraz, że warto szanować wszystkich i mieć dużo przyjaciół. Opowiada też jak mała małpka uratowała mu kiedyś życie, bo była jego przyjaciółką. Młody lew wyrusza na poszukiwanie przyjaciół. Wkrótce przekonuje się, że przyjaźń to wspaniała przygoda. Z wielkim zapałem pomaga choremu słonikowi i jego mamie. Z gorylem tworzy zespół cyrkowy żeby rozweselić sępa. Angażując się we wszystko całym sercem, świetnie się bawi i zyskuje wielu przyjaciół. Dumny ojciec chwali go i cieszy się, że syn rośnie na wspaniałego władcę.


 


23.09.2019r. dzieci z poszczególnych grup uczestniczyły w wycieczce do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania bajki "Jak to ze lnem było", poznały sposób  tradycyjnej obróbki lnu, obejrzały pokaz przędzenia na kołowrotku i tkania na krosnach a także uczestniczyły w warsztatach tworzenia zabawek ze lnu


 


20.09.2019r. dzieci z przedszkola wzięły udział w akcji "Sprzątanie świata"
. Z wielkim zapałem sprzątały teren i okolice wokół przedszkola.


 


"Tygryski" dzieci z gr. VII wybrały drzewo do całorocznej obserwacji. Teraz jarzębina "ubrała się" w zielone liście i czerwone korale. Dzieci czekają na jej zimową odsłonę.


 


19.09.2019r. dzieci z grupy V „Delfinki” przez cały tydzień rozmawiały z panią Agnieszką o bezpieczeństwie na drodze. Dzieci poznały zasady przechodzenia przez jezdnię, rodzaje przejść dla pieszych, rodzaje znaków drogowych oraz ogólne zasady uczestniczenia w ruchu drogowym. Podsumowując zdobyte wiadomości przedszkolaki wybrały się na dwa skrzyżowania, aby te umiejętności w praktyce zastosować.


 


18.09.2019r. grupę III "Muchomorki" odwiedziła mama Zuzi  i w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
przeczytała dzieciom wspaniałą bajkę. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy innych rodziców do wzięcia udziału w tak pięknej akcji, jaką jest czytanie dzieciom w placówce przez rodziców i bliskich.


 


17.09.2019r. "Tygryski" na pierwszej wspólnej jesiennej wycieczce na osiedlowym skrzyżowaniu ulic. Dzieci obserwowały sygnalizację świetlną, znaki drogowe, jak również utrwaliły zasady ruchu drogowego.


 


Początek edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu dziecka. Jak co roku, w naszym przedszkolu  w dniach 28.08.2019r. – 30.08.2019r. w grupie II "Króliczki" odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowoprzyjętych trzylatków. Podczas tych dni  maluszki poznały swoje panie nauczycielki, węża Kleofasa uwielbiającego spacery, swoją salę, zabawki, szatnię, salę gimnastyczną i plac zabaw. Nie zabrakło zabaw i tańców przy muzyce, zabaw muzyczno-ruchowych z  kolorową chustą animacyjną  i tunelem, z plażowymi piłkami, balonami i innymi przyborami. Dzieci wraz z rodzicami malowały piankowe figurki króliczków, rybek i innych zwierzątek oraz puszczały małe i wielkie bańki mydlane w ogrodzie przedszkolnym.