Grudzień

1. Porównują różne aparaty telefoniczne. Dowiadują się, w jaki sposób prowadzić kulturalną rozmowę przez telefon. Wysłuchują opowiadania Agaty Widzowskiej Lukrecja. Poznają literę l, L. Wysłuchują i uczą się piosenki Czarodziejski prąd. Wysłuchują wiersza Włodzimierza Scisłowskiego Żarówka. Dowiadują się, jak powstaje energia. Utrwalają poznane litery. Dowiadują się, jak wyglądały urządzenia dawniej, a jak wyglądają dziś. Porównują liczebność zbiorów. Spotykają się z mikołajem. Wykonują pracę plastyczną Mikołaj.

2. Wykonują gazetkę na temat zimy. Wysłuchują opowiadania Barbary Szelągowskiej Pierwszy śnieg i czerwone noski. Poznają literę y, Y. Rzucają kulami śniegowymi do celu. Lepią bałwana. Wysłuchują i uczą się piosenki Pani Zima.

3. Poznają tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Poznają wygląd gałązek różnych drzew iglastych. Wysłuchują opowiadania Agaty Widzowskiej Wspomnienia prababci Pelagii. Wysłuchują wiersza Tadeusza Chudego Idą święta. Wysłuchują i uczą się piosenki Chochlik świąteczny. Wykonują bombkę z kryształków soli. Uczą się na pamięć wiersza Barbary Lewandowskiej Zanim przyjdzie Gwiazdka. Poznają cyfrę 6. Wykonują kartkę na życzenia świąteczne. Składają życzenia świąteczne kolegom i koleżankom. Wysłuchują kolędy i ją śpiewają.

4. Wysłuchują opowiadania Barbary Szelągowskiej Noworoczne postanowienie. Biorą udział w dyskusji Skąd się bierze bałagan w moim pokoju? Wysłuchują i uczą się piosenki Moje zabawki. Biorą udział w zabawie dramowej. Wykonują piankowe misie. Poznają zabawki dzieci z całego świata. Bawią się klockami w zabawy matematyczne. Wykonują słonia z papieru.

Piosenka: https://flipbooki.mac.pl/qr/mp3/strefaprzedszkolaka/czarodziejski_prad_wer_wokalno-instrumentalna.mp3

Dawniej nie było w kuchni lodówki, młynka do kawy, sokowirówki.
W piecu się palił ogień prawdziwy.
A teraz? Cóż to za dziwy?
Ref.: To prąd, to prąd, prąd to wszystko zmienił. Dzięki niemu teraz wygodniej żyjemy!

1. Dziś na płycie elektrycznej mama obiad nam gotuje.

Co potrzebne jest do zupy, wnet z lodówki to wyjmuje. I kuchenny mikser ciasto przygotuje nam na deser, a piekarnik elektryczny pięknie ciasto to upiecze. Ref.: To prąd, to prąd... 2. W zamrażarce pyszne lody przechowają się nam długo. I odkurzacz, i żelazko do pomocy wciąż nam służą. Pralka pierze nam ubrania, a suszarka suszy włosy. Trudno teraz by się żyło bez urządzeń tych pomocy.

Ref.: To prąd, to prąd...

Wiersz:

To już się wie. Zawsze tak samo, ze śniegiem i mrozem, grudniową porą, idą do nas święta. Już się stoły niecierpliwią, już świerk przystrojony, już zupa grzybowa pachnie z daleka. Jeszcze tylko szukamy pierwszej gwiazdy na niebie: niech jak najprędzej zabłyśnie, wtedy każde życzenie się spełni.

Ludzkim głosem przemówią domowe zwierzęta: koń, który tylko rżeć umiał, pies, który tylko szczekał i szczekał, powiedzą, że już nic – na całej wielkiej ziemi – serca od serca nie dzieli, bo idą święta.