Kwiecień

1. „Wielkanoc” - poznawanie zwyczajów wielkanocnych, rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter, przeliczanie i dodawanie w zakresie dziesięciu, kształtowanie poczucia rytmu, składanie i zaginanie papieru według instrukcji, poznawanie budowy i właściwości jajka, zapoznanie z ciekawostkami na temat pisanek, zapoznanie z tym, do czego można wykorzystać jajka, Przygotowanie prostych potraw z jajek, zapoznanie ze zwyczajem oblewania się wodą w lany poniedziałek.

2. „Zwierzęta z dżungli i sawanny” – zapoznanie z wybranymi zwierzętami egzotycznymi, rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter, utrwalanie nazw wybranych zwierząt egzotycznych, rozwijanie umiejętności wokalnych, utrwalanie wyglądu lwa, zapoznanie ze zwierzęciem egzotycznym – żyrafą,

3. „Wiosenne przebudzenia” – poznawanie oznak wiosny, rozwijanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słów, rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter, poznawanie nazw mieszkańców łąki, kształtowanie poczucia rytmu w metrum trójdzielnym, poznawanie budowy motyla, poznawanie przyczyn ochrony roślin, utrwalanie oznak wiosny,

4. „Dbamy o przyrodę – Klimatyczne Przedszkole” – kształtowanie postaw proekologicznych, utrwalanie poznanych liter, rozwijanie umiejętności klasyfikowania, rozwijanie umiejętności liczenia, zachęcanie do segregowania śmieci, zakładanie hodowli według instrukcji rysunkowej, wyrabianie u dzieci opiekuńczego stosunku do roślin, zachęcenie do dbania o swoje najbliższe środowisko, wyrabianie poczucia współodpowiedzialności za przyrodę.

5. „Moja ojczyzna” – poznawanie historii powstania Warszawy, porównywanie ilości płynów w dwóch różnych butelkach za pomocą wspólnej miary, poznawanie miary płynów, zapoznanie z wyglądem mapy Polski, zapoznanie z nazwami państw należących do UE, zachęcanie do przygotowywania prostych posiłków, określanie, jakie produkty potrzebne są do wykonania pizzy, zapoznanie z Hansem Christianem Andersenem – duńskim pisarzem.

Piosenki do nauki:

„Dżungla”  

  1. Dżungla, dżungla  

taka wielka dżungla 

poplątane zwoje 

dzikich lian. 

Mieszka sobie w bambusowej chatce 

Ambo Sambo – wielkiej dżungli pan. 

Ref.: Strusie mus się w pas kłaniają 

Małpy na ogonach grają 

Ambo tu, Ambo tam 

Ambo tu i tam. 

  1. Ambo Sambo doskonale znam go. Węża się nie boi ani lwa. 

Dla swych dzikich, leśnych ulubieńców, w dłoni coś smacznego zawsze ma. 

 

„Wiosenne buziaki” 

1.Już rozgościła się wiosna, słońce i kwiaty przyniosła. Huśta się lekko na tęczy, motyle i ptaki ślą wiośnie buziaki. 

Ref.: Hop, hop, raz, dwa, trzy, tańczymy z wiosenką ja i ty. 

Nawet, gdy z burzy wiosenny deszcz, to tylko radośniej tak tańczyć przy wiośnie.  

Hop, hop, raz, dwa, trzy, bzyczą już pszczoły i kwitną bzy. A całe miasto całusy śle, bez wiosny było tu złe. 

2. Słońce rozdaje promyki, gonią się w lesie strumyki. Mrówki zaczęły porządki, a grube ślimaki ślą wiośnie buziaki.  

3. Kwiaty swe płatki umyły i świeże stroje włożyły. Budzą się wszystkie zwierzaki, kociaki i psiaki. Ślą wiośnie buziaki. 

 

„Syrenka” 

 

  1. Stoi Syrenka nad Wisłą i patrzy na rzeki fale. Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło, no i nie boją się wcale. Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło, no i nie boją się wcale. To nie jest żywa Syrenka, to pomnik Warszawę chroni. Bo, jak mówi stara legenda: Syrenka miasta broni. Bo, jak mówi stara legenda: Syrenka miasta broni.  

Ref.: Nasza Warszawa, nasza stolica ciągle Syrenkę zachwyca. A Wisła śpiewa wciąż u jej stóp swoją piosenkę: Chlup, chlup, chlup, chlup. A Wisła śpiewa wciąż u jej stóp: Chlup! Chlup! Chlup! 

2.Kiedyś prawdziwa Syrenka w falach tej rzeki mieszkała. Siadała czasem na brzegu Wisły i cudne pieśni śpiewała. Siadała czasem na brzegu Wisły i cudne pieśni śpiewała.  

Złapali ją w sieć rybacy, spać poszli, bo nocka była, lecz najmłodszy z nich ją wypuścił, bo bardzo go prosiła. Lecz najmłodszy z nich ją wypuścił, bo bardzo go prosiła. 

3.I odtąd dzielna Syrenka ze swojej wielkiej wdzięczności postanowiła strzec tego miasta, pilnować jego wolności. Postanowiła strzec tego miasta, pilnować jego wolności. Jest herbem miasta Warszawa, stolicy naszego kraju. I Polacy, duzi i mali, Syrenkę odwiedzają. I Polacy, duzi i mali, Syrenkę odwiedzają. 

 

Wiersze do nauki: 

„Gdzie jest żyrafa” Paweł Beręsewicz  

Na regale wielka księga, 

Krzyś ze stołka po nią sięga. 

Może dzięki niej odkryje, 

Że żyrafa myje szyję. 

Do czytania zuch się bierze, 

I co strona – inne zwierzę: 

Antylopy, bąk, ćmy, dorsze,  

Emu, foki, lecz najgorsze,  

Że – chodź przejrzał ze stron dwieście – 

Nie ma żyraf. Gdzie jesteście? 

Długa szyja, w chmurach głowa, 

Gdzie się taki olbrzym chowa? 

Może Wy przypadkiem wiecie? 

Tak! Na końcu w alfabecie. 

 

„Dbaj o przyrodę” Bożena Forma 

Kochamy naszą planetę 

Przecież na niej mieszkamy, 

Chcemy, by była piękna,  

Dlatego o nią dbamy. 

Nie zaśmiecamy lasów,  

W nich żyją zwierzęta 

To nasi przyjaciele, 

Każdy z nas o tym pamięta. 

Chcemy mieć czysta wodę, 

W jeziorach i oceanach, 

Chcemy, by słońce świeciło, 

Na czystym niebie dla nas.