Wrzesień

1. Poznajemy przedszkole. Utrwalają znajomość imion i kolegów z grupy. Wysłuchują opowiadania Barbary Szelągowskiej Powrót do przedszkola. Otrzymują swoje znaczki rozpoznawcze. Wysłuchują i nauczą się piosenki Witamy przedszkole. Odczytują globalnie wyrazy. Dowiedzą się, jakie zasady obowiązują w przedszkolu. Stworzą kodeks grupowy. Rozwiną umiejętności różnicowania, porównywania i określania wielkość przedmiotów. Dowiedzą się, jakie pomieszczenia znajdują się w przedszkolu. Wykonają prace plastyczną Moje przedszkole.

2. Droga do przedszkola. W tym tygodniu dzieci wysłuchują opowiadania Barbary Szelągowskiej Michalina i bezpieczeństwo na drodze. Poznają zasady bezpieczeństwa poruszania się w ruchu ulicznym. Rozróżnią prawidłowe i nieprawidłowe zachowania w ruchu ulicznym. Nauczą się prawidłowo przechodzić przez ulicę. Wykorzystują wiedzę na temat znaków drogowych podczas zabaw przy muzyce. Utrwalą numery alarmowe. Wykonają prace plastyczną Znaki na drodze. Utrwalą umiejętności orientacji w schemacie własnego ciała oraz kodowania.

3. Wspomnienia z wakacji. Rozpoznają zdjęcia, których nazwy rozpoczynają się taką samą głoską. Wysłuchują opowiadania Hanny Zdzitowieckiej Muszka w bursztynie. Poznają właściwości bursztynu. Stworzą kompozycje z zastosowaniem materiałów przyrodniczych. Rozpoznają przedmioty za pomocą dotyku. Narysują rośliny, zwierzęta lub przedmioty, których nazwy rozpoczynają się tymi samymi głoskami. Wysłuchują i nauczą się piosenki Wspomnienia z wakacji. Poznają różne regiony Polski. Rozwiążą rebusy obrazkowe. Nauczą się tworzyć liczbę mnogą. Wymienią nazwy części swojego ciała. Wykonają pracę plastyczną Wędrujemy po naszym kraju. Stworzą grę dydaktyczną.

4. Nadeszła jesień. Wysłuchują opowiadania Barbary Szelągowskiej O dwóch dębach, co w parku rosły. Dowiedzą się, jak poprawnie wymawiać głoski b, p. Wysłuchują i nauczą się piosenki Jesienna moda. Będą obserwować rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Posegregują liście w zależności od gatunków drzew, z jakich pochodzą. Podzielą słowa na sylaby. Będą różnicować głoski w nagłosie. Liczą w zakresie swoich możliwości. Będą klasyfikować obrazki według podanych cech. Wykonają pracę plastyczną Grzyby. Utrwalą umiejętność nazywania kierunków (lewo, prawo, góra, dół) i kodowania ich za pomocą strzałek.

Nauka piosenki

Witamy przedszkole

1. Już wakacje się skończyły,

do przedszkola wracać czas.

A w przedszkolu wiele nowych

Przygód czeka nas

Ref.: Witamy przedszkole - wesołe, uśmiechnięte,

Dzisiaj w kole znowu podajemy ręce.

Witamy klocki, puzzle, pajace, misie, lalki.

2. Koleżanki i koledzy

Dziś tak bardzo cieszą się,

Że będziemy się spotykać

Tutaj znów co dzień

Ref. Witamy przedszkole - wesołe, uśmiechnięte...

3. Nasza sala, taka piękna,

po wakacjach wita nas.

W szatni nowe szlaczki, znaczki,

Trzeba o nie dbać.

Ref.: Witamy przedszkole - wesołe, uśmiechnięte... x2 

 

Nauka wiersza

Kolorowy bukiet Barbara Lewandowska

Do parku przyszły

z przedszkola dzieci,

chcą zrobić z liści

barwny bukiecik.

 

Pod dębem leżą

brązowe liście.

Liście pod wierzbą

błyszczą srebrzyście.

 

Listki czerwone,

jak malowane,

leżą pod klonem

i pod kasztanem.

 

Serduszka złote

spadają z brzozy.

Jaś ma ochotę

w bukiet je włożyć

 

Gdy ten bukiecik

stanie na stole,

ozdobi dzieciom

całe przedszkole